Osäkerheten tilltar

OMX-Index (1058.13)


Ikon analys

3/8-2012

OMXS30 1058,13 -0,73%

Så här skrev jag igår den 2 augusti: Trots att indexet är kraftigt överköpt har nedgångarna än så länge lyst med sin frånvaro vilket trots allt måste tolkas som ett styrkebesked. Fortsätter uppgången kommer vi i slutet på nästa vecka att få ett gyllene kors som kommer att förstärka det långsiktiga sentimentet. Det är fortfarande dålig tajming att göra entré för uppgång, vänta istället på en positiv omslagsformation kring 20-dagars medelvärde eller den stigande stödlinjen som förbinder de stigande bottnarna från juni. Precis som igår kan vi förvänta oss en negativ inledning men köparna är fortfarande starka (om man kan tala om styrka med omsättningssiffror som är hälften av vad de borde vara). Utan Nokias extremt höga omsättning hade siffrorna sett skrala ut...

Teknisk analys OMXS30: Placerarkollektivet blev besvikna när inte ECB-chefen Mario Draghi kom med några besked under gårdagens presskonferens. ECB aviserade under torsdagen att styrräntan kommer att ligga kvar på nivån 0,75 procent. Det börjar kännas klyschigt att hela tiden höra att "ECB kommer att göra allt för eurons bevarande". Det breda Euro Stoxx indexet backade 2,8 procent och DAX med hela 2,3 procent.

Efter en trevande inledning vände OMXS30 upp strax efter klockan tio och fortsatte upp till strax efter klockan två då dagshögsta 1080 presterades. Kursen föll sedan för att stänga på 1058,1 vilket motsvarade en nedgång med 0,7 procent.

Omsättningen under onsdagen uppgick till 10,1 miljarder kronor vilket var 14 procent lägre än det dagliga snittet för de senaste tre månaderna. Endast 16 procent av de aktier jag dagligen bevakar stängde på plus igår vilket tyder på dålig bredd.

Juli månad slutade med en uppgång på 4,8 procent vilket innebär att OMXS30 med de senaste dagarnas rörelser noterar en uppgång med 7,1 procent sedan årsskiftet.

I dagsgrafen bekräftades den bearish harami som jag skrev om igår och OMX-indexet rörde sig både över motståndsnivån 1072 och under 1055 men stängde mitt i motståndsområdet.

Om vi istället studerar rörelsen i intradagsperspektiv kan vi konstatera att priset testade av MA-200 i 15-min diagrammet vid två tillfällen och att stängningen skedde strax under MA-20 i 60-minutersdiagrammet.

Gårdagens förhållandevis långa kursstapel med en begränsad box indikerar att osäkerheten ökar. I övrigt har det inte hänt så mycket i den dagliga analysen. Index fortsätter att testa av motståndsområdet mellan 1055 och 1072 och så länge varken 20-dagars medelvärde eller den stigande stödlinjen som förbinder bottnarna från början och slutet av juni ska vi leta efter positiva omslagsformationer kring någon av de viktigare stöden.

I dagsgrafen befinner sig kursen ovanför både årsmedelvärdet och primärtrenden som dessutom pekar uppåt men vi ska vara medvetna om att dödskorset som effektuerades i slutet av juni fortfarande är intakt men ytterligare någon veckas uppgång innebär att vi istället får en gyllene kors som förstärker det positiva sentimentet. Detsamma gäller för flera börser i europa.

200-dagars medelvärde pekar uppåt och befinner sig inför dagen kring 1018. I mitten av juli tog sig 20-dagars medelvärde över MA-200. I torsdags effektuerades dessutom en köpsignal i MACD och topparna korrelerar mot prisgrafen vilket indikerar att det är bra styrka i uppgången.

Sedan köpsignalen som HS-formationen från maj-juni lämnade en köpsignal har jag "pratat" om att vi hittar den kortsiktiga målkursen kring 1055-1072. Nu befinner sig OMXS30-indexet kring denna nivå och det blir spännande att se om köparna har det självförtroende som krävs för att ta indexet upp över nivån för att utmana marstoppen kring 1127. 
På ovansidan möter nu närmast 1072 följt av 1080 men framförallt 1127 som tilldrar sig mitt intresse.

Närmast på nedsidan bevakar jag 1053, 1048, 1007 och 971 men allra viktigast är 941.

VIX (fear index) föll igår med 7,3 procent till 17,6 trots att de ledande börsindexen stängde på minus. Den svans som bildades på nedsidan som ett tecken på att köparna vågar sig tillbaks tolkas som ett styrkebesked trots att både ECB och Fed inte lovar några konkreta stödåtgärder.

Räntan på den tioåriga amerikanska benchmarkobligationen föll igår med 3 punkter till 1,51 procent.

På lång sikt har indexet etablerat sig ovanför årsmedelvärdet och tagit avstamp från MA-200. En viss osäkerhet kan leda till en rekyl ner mot 20-dagars medelvärde eller den stigande stödlinjen där vi åter kan börja leta efter positiva omslagsformationer som kan användas för att ta nya långa positioner.

På medellång sikt (veckor till månader) har vi fått en köpsignal men kursen jobbar nu med att ta sig igenom motståndsområdet vid 1072. Om kursen etablerar sig ovanför nivån letar vi efter nya köpsignaler i annat fall sitter vi för tillfället på händerna.

På kort sikt (någon till några dagar) är indexet fortfarande överköpt med ett för stort avstånd till MA-200 i intradagsupplösning. Gårdagens långa svans på ovansidan kan vara en första indikation på att köparna håller på att tappa självförtroendet. Vi kan förvänta oss en stundande rekyl tillbaks ner mot 1042-1037 eller 1025 där vi åter ska leta efter nya köpsignaler men just nu är timingen den sämsta tänkbara.

Sammanfattning : Vi ser nu tecken på osäkerhet hos placerarkollektivet och då bör vi ta det försiktigt fram till veckans viktigaste siffra, jobbstatistiken för juli, presenterats i eftermiddag. Igår bekräftades den negativa omslagsformationen och det är viktigt att köparna visar sig för att inte säljtrycket ska tillta. Avvakta med nya köp tills kursen etablerat sig ovanför 1072-nivån. Blankningar över natt bör inte ske så länge kursen befinner sig ovanför MA-20 och ett stigande MA-200.

Motstånd: 1072-1074 / 1080 / 1090 / 1116 / 1127 / 1143
Stöd: 1053 / 1048 / 1037 / 1011 / 1007 / 985 / 971 / 941

Svenska rapporter idag:
- Anoto (kl 8.30), Meda (kl 8.00)

Utländska rapporter som kan vara intressanta idag:
- IAG, Procter & Gamble (före USA-börsernas öppning), Royal Bank of Scotland (kl 8.00), Sappi (kl 9.00), Toyota (kl 8.00), Unicredit

Tider som är intressanta idag:
- Kina: inköpschefsindex tjänstesektor juli kl 3.00
- Kina: HSBC inköpschefsindex tjänstesektor juli kl 4.30
- Silf/Swedbank: inköpschefsindex tjänstesektor juli kl 8.30
- EMU: inköpschefsindex tjänstesektor (def) juli kl 9.58
- EMU: detaljhandel juni kl 11.00
*** USA: sysselsättning juli kl 14.30
- USA: ISM inköpschefsindex tjänstesektorn juli kl 16.00



Graf av Osäkerheten tilltar

Teknisk Analys

Dessa rekommendationer skall inte ses som någon modellportfölj utan som generella riktlinjer i aktier som givit tekniska signaler. Hur man vill använda dessa signaler är upp till var och en. Några av er läsare kanske bara har en portfölj med innehav och använder köpsignalerna till att köpa och säljsignalerna till att ta hem vinst. Andra kanske använder signalerna som underlag för trading med både köp och blankning. En annan strategi är att försöka bedöma vart OMX-index är på väg och sedan favorisera signaler i samma riktning. Alla har olika uppfattningar om var börsen är på väg. Av denna förklaring försöker vi komma med publikationer innehållandes säljsignaler även om vi själva tror att börsen är på väg upp, och vice versa.

Disclaimer Axiers publikationer skall endast ses som generella kommentarer om marknaden och inte som rekommendationer att köpa eller sälja finansiella värdepapper. Axier tar inte ansvar för varken direkta eller indirekta finansiella skador som uppstår vid användning av dessa publikationer.